Get Adobe Flash player
Címlap hírek Amerika Aranytartaléka

Amerika aranytartaléka

AMERIKA ARANYTARTALÉKA

A világ aranykincsének ötödét a jegybankok birtokolják, az országok rangsorában a legnagyobb tartalékkal, 8.133 tonnával az Amerikai Egyesült Államok rendelkezik, míg Magyarország 83. a sorban 3,1 tonnával – közölte az aranypiac.hu pénteken az MTI-vel.

Az Egyesült Államok mögött a második helyen Németország áll 3.396 tonna aranytartalékkal, majd Olaszország következik 2.452 tonnával.A közlemény felidézi, hogy a nyolcvanas-kilencvenes években az arany kiesett korábbi szerepéből, árfolyama jobbára esett. Több ország is elkezdte leépíteni a készleteit és aranyeladásokba kezdett azzal az indokkal, hogy az arany az állam számára nem termel kamatbevételt és árfolyam-növekedéssel sem kecsegtet.Nagy-Britannia, Svájc és Hollandia voltak a legnagyobb eladók, de 1989-ben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is azt a stratégiai döntést hozta, hogy “az akkori nemzetközi tendenciákkal összhangban az aranykészleteit a technikailag szükséges minimális szintre csökkenti”. Így a nemzetközi aranypiacon történt értékesítések következtében 1989 májusától 1992 októberére az aranykészlet 65 tonnáról több lépcsőben 3 tonnára csökkent – írja az aranypiac.hu az MNB sajtóosztályától kapott információkra hivatkozva.

A portál hangsúlyozza, hogy 2009 második negyedéve óta ismét növekednek a jegybanki aranytartalékok. Kína, India, Oroszország, és más feltörekvő gazdaságok tartoznak a nagy vásárlók közé. A világ jegybankjai a devizatartalékoknak jelenleg átlagosan 12,7 százalékát tartják aranyban. A fejlett gazdaságok többségében azonban ez az arány ennél sokkal magasabb: az Egyesült Államokban 76,7, Németországban 73,9, Olaszországban 73,4, Franciaországban 73 százalék, Hollandiában pedig 62,7 százalék. A feltörekvő államokban, mint például Kínában, Brazíliában vagy Oroszországban, jellemzően messze az átlag alatt van ez az arány. Az arnaypiac.hu számításai szerint, ha Kína be akarná hozni a világátlaggal szembeni lemaradását az aranytartalékoknál, akkor több mint 6.000 tonna aranyat kellene felvásárolnia.

-A figyelem központjában, a 1989-ben meghozott Magyar Nemzeti Bank (MNB) a stratégiai döntése, miszerint mi lehetett a valós nemzetgazdasági terv. Valamint egyes országok valós arany és egyéb nemesfém termelési adatát, illetve annak pontos mennyiségét sem lehet komolyan venni. Kevés olyan komolytalan politikai vezetéssel rendelkező ország volt a '90-es években mint Magyarország, aki minden stratégiai adatát és gazdasági teljesítményét, átadta, vagy eladta különösebb, vagy érezhető ellenszolgáltatás nélkül. Csökkentve ezzel az önállósodás lehetőségét és növelve a kiszolgáltatottságát hazánknak-  Döntésük minden gazdaságtudomány és történelmi  ténynek ellentmondott. Sajnos a mai viszonylatban is bőven megtalálhatóak azok a fékek amelyek a gazdaság növekedését akadályozzák, Amerikában és itt Európában is.- 

 Forrás: MTI/Amerikai Hírújság/MAN

Budapest,2013.02.05.

Takács Gábor

elnök


 

 

 

Módosítás: (2013. február 05. kedd, 09:09)